March 14, 2023

DS E-TENSE PERFORMANCE ZÍSKALO CENU CONCEPT OF THE YEAR V SÚŤAŽI GQ CAR AWARDS 2023

Koncept roka 2023 DS E-Tense Performance

• DS E-TENSE PERFORMANCE demonštruje budúcnosť dizajnu DS a elektrickej technológie.

• Prototyp je vyvinutý pomocou technológie, ktorej know-how vychádza z programu DS Automobile Formula-E.

• S karbónovým monokokpitom má prototyp výkon 815 k, pohon všetkých štyroch kolies a dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako dve sekundy.

• Podvozok, pohonná jednotka a batéria predstavujú inovatívne nové technológie, ktoré podporujú vývoj budúcich generácií 100-percentne elektrických modelov E-TENSE.

• Všetky nové modely DS budú od roku 2024 iba elektrické.

DS E-TENSE PERFORMANCE bol v ankete GQ Car Awards 2023 vyhlásený za „koncept roka“ a získal ocenenie “Concept of the Year GQ CAR AWARDS 2023”. Tento rok je toto ocenenie vyhradené len pre elektrifikované vozidlá, ktoré sú inšpiratívne, zaujímavé, ktoré majú svoju automobilovú integritu a pri ktorých sa zrýchli tep srdca porotcov.

DS E-TENSE PERFORMANCE bol vyvinutý spoločnosťou DS Performance, divíziou motoristického športu spoločnosti DS Automobiles, ako vysokovýkonné laboratórium v ​​spojení s víťazným programom značky Formula E v šampionáte a používa rovnaké elektromotory, aké možno nájsť v elektrických pretekárskych autách. S výkonom 815 k a obrovským krútiacim momentom 8 000 Nm dokáže DS E-TENSE PERFORMANCE zrýchliť z nuly na 100 km/h len za dve sekundy. Pomocou 350 kW nabíjania je možné úplné nabitie dokončiť len za päť minút.

Koncept roka 2023 DS E-Tense Performance

Prototyp tiež poukazuje na budúcnosť elektrifikovaných vozidiel tým, že skúma, či je na budúcich modeloch postačujúce samotné rekuperačné brzdenie, namiesto použitia konvenčných brzdových kotúčov a doštičiek. Hoci regeneratívne brzdenie je už dostupné vo väčšine elektrických vozidiel, táto technológia sa v súčasnosti používa na doplnenie konvenčných trecích bŕzd – DS E-TENSE PERFORMANCE však umožnila spoločnosti DS preskúmať, či by samotné regeneratívne brzdenie mohlo byť nakoniec jedinou metódou na spomalenie áut, čo by pomohlo na lepšie dobitie batérie v procese a odbúranie konvenčnej technológie. 

VIAC O DS E-TENSE PERFORMANCE

„DS má svoje tajomstvo – vyrábajú štýlové a rafinované autá ale navyše radi sú výnimoční. Svojim dizajnérom dávajú dostatočnú voľnosť, čo im umožňuje prichádzať s bláznivými nápadmi a vymýšľať nádherné koncepčné autá ako DS E-TENSE PERFORMANCE. Toto neuveriteľné kupé s výkonom 815 koní je založené na technológii Formuly E a dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako 2,0 sekundy. Koncept je atraktívny aj svojim farebným prevedením v interferenčnom laku s efektom chrobáka. »

Paul Henderson, pridružený redaktor GQ 

„Teší nás, že porotcovia GQ CAR AWARDS uznali brilantnosť prototypu DS E-TENSE PERFORMANCE ako pohľad do budúcnosti značky DS a našich budúcich modelov. Od roku 2024 bude každý nový model, ktorý uvedieme na trh, elektrický a všetky naše sériové vozidlá budú ťažiť priamo z technológie, vyvinutej v programe DS Performance Formula-E.“

Julie David, generálna riaditeľka DS Automobiles UK 

„Motoršport bol vždy mimoriadnym nástrojom, ktorý využíva skúsenosti získané v súťažiach na napredovanie pri vývoji sériových vozidiel. Rovnakým spôsobom sú aj koncepčné autá skutočnými laboratóriami technológie a dizajnu, ktoré inšpirujú vývoj budúcich áut pre všestranné použitie. DS E-TENSE PERFORMANCE je dokonalá kombinácia skúseností z motoristického športu a projekcie áut budúcnosti. Vývoj, odvodený od vozidla Formuly E ilustruje, ako ďaleko sa čoskoro dostanú 100% elektrické autá DS Automobiles.“

Eugenio Franzetti, výkonný riaditeľ DS.

Odovzdanie cien GQ Car Awards 2023 sa uskutočnilo 21. februára 2023 v Londýne.